PREMIERA : 7 CZERWCA 2021, TEATR NOWA ŁAŹNIA W KRAKOWIE 

 

 O FILMIE :

 Film fabularny pt. ’’Po drugiej stronie dnia’’ w reżyserii Macieja Sikorskiego jest częścią projektu ‘’Po drugiej stronie dnia’’ realizowanego przez Fundację Budzenie Pasji, którego celem jest między innymi zmiana społecznej świadomości dotyczącej osób zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Obok profesjonalnych aktorów (m.in. Michała ‘’Miśka’’ Koterskiego) na ekranie zobaczymy artystów z Teatru Exit. Mamy nadzieję, że film ‘’Po drugiej stronie dnia’’ da początek ogólnopolskiej dyskusji na temat bieżącej sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. 

 

IDEA :

Misją, która przyświecała pomysłodawcom filmu, była przede wszystkim wartość edukacyjna i artystyczna widowiska. Mimo, iż statystyki wydają się zatrważające – z badań wynika iż 38,2% populacji Unii Europejskiej boryka się z zaburzeniami psychicznymi, świadomość społeczna na temat ich genezy i przebiegu pozostaje znikoma. Przyczynia się to w znacznej mierze do stygmatyzacji chorujących osób. Niezrozumiane, odtrącone i pozbawione pomocy osoby te są wykluczane, co prowadzi do pogorszenia ich stanu. Film odważnie przełamuje wszystkie bariery stawiane do tej pory w przemyśle filmowym przed osobami z niepełnosprawnościami. Udowadnia, że w osobach tych drzemie wielka wrażliwość a prawdziwa sztuka nie powinna mieć ograniczeń. 

W ostatnich latach w mediach coraz częściej mówi się o zaburzeniach psychicznych. Na ich temat otwierają się osoby publiczne, przekazując swoje świadectwo choroby. Wciąż jednak tematyka problemów w zakresie zdrowia psychicznego nie jest poruszana tak szeroko jak być powinna. Nadal istnieje pewne tabu, skutecznie blokujące dyskusje o tym obszarze. Rzutuje to na inne sfery, m.in życie zawodowe osób z doświadczeniem kryzysu i ich funkcjonowanie społeczne. Wiele osób decyduje się na ukrywanie faktu choroby, nawet za cenę rezygnacji z pomocy psychiatrycznej. Generuje to często katastrofalne następstwa. 

 

FABUŁA :

Scenariusz filmu bazuje na relacjach byłych pacjentów Szpitala Klinicznego im.dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Osoby z doświadczeniem kryzysu, zgodziły się podzielić swoją historią – tym, jak przeszły przez proces chorobowy oraz jakim reakcjom środowiska przyszło im stawić czoła. Film ukaże 3 etapy choroby psychicznej : pierwsze symptomy, rozwój choroby oraz etap zdrowienia. Wyboista droga, jaką przyszło podążać każdemu z bohaterów swoje odzwierciedlenie znajdzie na ekranie.

Filmowa historia nawiązuje do ''Boskiej Komedii'' Dantego. Maciej Sikorski, udaje się do miejsca gdzie żaden zdrowy człowiek nie chciał by się znaleźć - do świata osób chorujących psychicznie. Mroczne, ciemne i przerażające ''piekło'', ukazuje z czym muszą zmagać się osoby chorujące. Wbrew pozorom, często to nie objawy chorobowe są największą trudnością w funkcjonowaniu osób cierpiących na choroby i zaburzenia psychiczne. Bardziej bolesne okazuje się odrzucenie i wykluczenie z jakim osoby te muszą zmagać się na co dzień. Stygmatyzacja, wyszydzanie i piętnowanie strąca ich do własnego piekła, z którego nie są wstanie wyrwać się bez wsparcia innych. 

 

TEATR EXIT :

Teatr EXIT powstał w 2016 roku, z inicjatywny Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół ‘’KLIKA’’. Jego głównym celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Teatr daje osobom tym przestrzeń twórczą, jest dla nich pewnym rodzajem terapii. Pozwala uwolnić emocje poprzez akt twórczy. W teatrze pod okiem profesjonalistów działają osoby zarówno z niepełnosprawnościami fizycznymi jak i umysłowymi. Aby film był całkowicie wiernym odwzorowaniem rzeczywistości, oprócz scenariusza opartego na autentycznych historiach w filmie pojawią się aktorzy Teatru EXIT – osoby które o chorowaniu i wykluczeniu wiedzą najwięcej a także twórcy wystawy ''Uważaj na głowę''. W ramach teatru EXIT powstały takie produkcje jak: ''Hiob'', ''Genesis'' czy ''Ku jedności''. 

 

Maciej Sikorski – założyciel Teatru EXIT, mówi o nim :

‘’Wszyscy wiemy, że tabliczka umieszczona w sklepach, biurach czy innych miejscach publicznych oznacza wyjście awaryjne. Dla mojej ekipy praca w tym teatrze stała się czymś takim. Pomaga wyjść z niewoli niepełnosprawności’’

 

 

SCENARIUSZ I REŻYSERIA : MACIEJ SIKORSKI - NA PODSTAWIE WYSTAWY ''UWAŻAJ NA GŁOWĘ''

 MUZYKA : ADAM SZEWCZYK

 SCENOGRAFIA : MARCIN BEBŁO, ANIA MENDERA, OLGIERD CHMIELEWSKI, SZYMON WOŁEK

 KIEROWNIK PRODUKCJI : MARCIN BEDNARCZYK 

 WYSTĘPUJĄ : NATALIA LEWANDOWSKA, AGNIESZKA JAWORSKA, MATEUSZ BIERNAT, PAWEŁ PODGÓRSKI, RYSZARD WALIGÓRA, MARCIN   KONIK, TOMEK BALON, TADEUSZ DYLAWERSKI, TOMASZ BUCZKO I INNI